وقتی سعی می کنید وزن کم کنید، به سادگی ممکن است اسیر کالری شماری شوید. بسیاری از ما عقیده داریم کاهش وزن یعنی کالری شماری. تا حدودی این موضوع درست است.

 

برای مثال اگر معمولا 2500 کالری در روز دریافت می کردید و سپس این مقدار را به 1600 کالری کاهش دادید به خاطر کمبود آن 900 کالری وزنتان کم خواهد شد، حتی اگر این مقدار را فقط چیپس سیب زمینی بخورید. اما این راه سالمی نخواهد بود و نمی توانید این مقدار وزن کاهش یافته را نگه دارید.

 

به همین خاطر است که هنگام کاهش وزن و حفظ آن، چیزهای مهم تری از کالری ورودی و کالری خروجی وجود دارد. در ادامه می خواهیم به نقش مواد مغذی در کاهش وزن بپردازیم و بگوییم چگونه می توانید خود را برای موفقیت آماده کنید:

 

 کیفیت کالری ها از کمیت آن ها اهمیت بیشتری دارد

 

اگر تنها روی کالری شماری تمرکز کنید، ممکن است موضوع مهم تری را از دست بدهید. مطمئناً محدود کردن آنچه می خورید منجر به کاهش وزن می شود، اما چیزی که از کالری مهم تر است کیفیت غذاهایی است که انتخاب می کنید. خوردن یک وعده غذایی متعادل و سالم، نه تنها این اطمینان را حاصل می کند که تمام مواد مغذی مورد نیازتان را برای بهبود وضعیت سلامت دریافت می کنید، بلکه کاهش وزنتان را پایدارتر می کند.

 

وقتی به کاهش وزن فکر می کنید، نمی توانید تنها به یک عدد روی ترازو اکتفا کنید

 

اگر مقدار بسیار کمی کالری دریافت کنید و یا مقدار زیادی کالری بی ارزش بگیرید مطمئنا در تمام مدت احساس گرسنگی می کنید و ممکن است بعدها دچار پرخوری شوید. برمی گردیم به مثال چیپس سیب زمینی، می توانید 160 کالری چیپس بخورید اما این مقدار باعث نمی شود برای مدت زیادی سیر بمانید. بعد از یک ساعت باز هم گرسنه خواهید بود و یک 160 کالری دیگر در راه است و یا شاید دو برابر آن. دلیلش این است که وعده شما حاوی پروتئین و فیبر نیست. خوردن غذایی سرشار از فیبر، چربی های سالم و پروتئین، مانند تخم مرغ، مرغ گریل شده، میوه و سبزیجات، آجیل ها و دانه و روغن زیتون می توانند گرسنگی را دور نگه داشته و برای مدت زمان بیشتری سیر نگهتان دارند.

 

نمی توانید با یک برنامه غذایی بد، موفق شوید

 

اگر کاهش وزن به سادگی کالری شماری بود، می توانستید به سادگی کالری هایی که روی صفحه تردمیل به عنوان کالری سوزانده شده حساب می شود، وزن کم کنید. متاسفانه هر  مقدار هم ورزش کنید، نمی توانید یک برنامه غذایی بد را جبران کنید. بیشتر افرادی که با یک برنامه غذایی بد، سعی در کاهش وزن دارند حتی اگر فعالیت داشته باشند ممکن است دچار توقف در کاهش وزن شوند و یا حتی وزنشان افزایش بیابد.

 

اگر تمام مدت ورزش کنید، اما غذای بی ارزش بخورید و یا مقدار زیادی کالری دریافت کنید، وزنتان کم نخواهد شد. به عبارت دیگر هرچقدر کالری در باشگاه بسوزانید، در صورت پرخوری بی ارزش می شود.

 

با این وجود، در حالی که می توانید بدون داشتن فعالیت و با محدود کردن کالری وزن کم کنید توصیه می کنیم هرگز دست به چنین اشتباهی نزنید. نه تنها تمام مزایای ورزش برای سلامت را از دست خواهید داد، بلکه فعالیت هایی مانند دویدن، شنا کردن و دوچرخه سواری مواردی هستند که می توانید با کمک آن ها ساده تر وزن کم کنید. بعلاوه ورزش کمک می کند سرعت سوخت و سازتان، مخصوصا در تمرینات قدرتی تقویت شود. هرچه بافت عضلانی بیشتری داشته باشید، انرژی  بیشتری برای سوزاندن کالری دارید حتی وقتی نشسته باشید.

 

تحقیقات بارها ثابت کرده اند که برنامه غذایی بعلاوه ورزش، از برنامه غذایی خالی موثرتر است. این به ما می گوید که در واقع سبک زندگی، نقشی تعیین کننده دارد. کسی که مرتب ورزش می کند، در واقع یک سبک زندگی فعال را برای خود برگزیده است.

 

خوردن، خوابیدن، تمرین، تکرار: همه در یک روز

 

سه شاخص مهم برای کاهش وزن عبارت از برنامه غذایی، ورزش و خواب هستند. اگر توانستید روی بهبود کیفیت یکی از این موارد در زندگی خود کار کنید، می توانید واکنشی زنجیره وار برای بهبود دیگر موارد ایجاد کنید.

 

تقریبا شبیه این سوال است که کدام اول آمده است؛ مرغ یا تخم مرغ؟! اگر خوب بخوابید و انرژی بیشتری داشته باشید، بدان معناست که برای رفتن به باشگاه نیرو دارید. حالا به باشگاه رفته اید و توانسته اید بهتر ورزش کنید که باعث می شود بخواهید غذای بهتری بخورید و چرخه به همین شکل ادامه پیدا می کند.

 

غذایی که می خورید، بسیار روی برنامه تاثیر دارد. بنابراین وقتی خسته اید برایمان دشوار است که بین غذای سالم و غذای ناسالم تفاوت قائل شوید. خواب کافی کمک می کند دچار چنین خطایی نشوید. سعی کنید روزی هفت تا هشت ساعت بخوابید تا بدنتان برای یک روز ریکاوری کند. سطح استرس خود را مدیریت و قدرت اراده را تقویت کنید تا بتوانید بین بد و خوب، انتخابی درست داشته باشید.

 

ماست و میوه ممکن است کالری بیشتری از یک دونات داشته باشند. اما این را می دانیم که دونات باعث می شود بیشتر گرسنه شوید و به سراغ وعده ای بزرگ تر بروید. اما وقتی میوه و ماست را همانطور که برنامه ریزی کردید میل کنید، مطمئنا برای وعده بعدی می توانید اشتهای خود را بهتر کنترل کنید.